Охорона лісу від незаконних рубок та відповідальність за їх вчинення

Ліси – головне природне багатство народу України. Вислів «Ліс – наше багатство» виник ще тоді, коли люди користувалися лише деревиною, яка є необхідним матеріалом для будівництва, сировиною для паперово-целюлозної промисловості та багатьох інших галузей народного господарства.

Відповідно до статті 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини – невід’ємні умови сталого економічного та соціального розвитку України.
                 Важливою складовою навколишнього природного середовища є ліс. Ліси України – це її національне багатство, яке за своїм призначенням виконує переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають та права власності на них, становлять лісовий  фонд України і перебувають під охороною держави. На жаль, на сучасних умовах розвитку суспільства і держави темпи деградації природних об’єктів призвели до порушення екосистеми, зростання захворюваності населення, смертності та погіршення генофонду нації.

Дерева - це багаторічні рослини з чітко вираженим твердим стовбуром з гілками, які утворюють крону. Дерева відіграють головну роль у формуванні лісових біоценозів, становлять основу ландшафту у лісових зонах. Чагарники - це багаторічні рослини, які у дорослому стані не мають головного стовбура (стебло чітко виражене лише у перший рік життя), із деревоподібними гілками, які починають рости з поверхні ґрунту.

Статтею 246 Кримінального кодексу України (надалі – КК України) передбачена кримінальна відповідальність за незаконну  порубку дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією незаконно добутого.

В останні роки спостерігається стійка тенденція до збільшення кількості випадків незаконних вирубок зелених насаджень у населених пунктах. Це спричиняє виникнення пов’язаних з ними соціальних конфліктів громади з місцевою владою та забудовниками.
               Відповідно до ст. 69 ЛК України, вчинення будь-яких рубок дерев при веденні лісового господарства дозволяється тільки за наявності спеціального дозволу (лісорубного квитка). Правом видачі таких лісорубних квитків наділене лише визначене коло службових осіб органів лісового господарства. Тому вести та організовувати порубки у ввірених лісах мають право тільки уповноважені особи спеціалізованих лісогосподарських підприємств на підставі лісорубних  квитків.
            Особливо прекрасний ліс у будь-який час року. Тільки в ньому відчувається справжня сила природи, її дихання. Які красиві дерева в лісі! Кедр, сосни, ялини, берези. Ці дерева є символами могутності, сили і краси. Кожен листочок, гілочка і дерево неповторні у своєму вигляді. Шум листя завжди заспокоює і приносить рівновагу в душу.
 Але, на превеликий жаль, люди перестали цінувати багатства, дані природою. Людина все більше вторгається в простір природи і змінює його. Дуже часто дерева незаконно вирубують і вивозять їх продавати. Буває і таке, що ліс вирубують для будівництва масивів і магазинів. Такі дії дуже згубно впливають на оточення. А як багато заводів забруднюють лісові річки, вливаючи в них відходи виробництва. Тоді вся річкова риба може просто зникнути. Дуже часто, коли тане сніг, погляду відкривається дуже страшна картина: сміття на галявинах, пляшки, пакети. Серед усього цього невидно краси зелені, трави, квітів. Ми, люди, повинні дбати про ліс, як про своє житло, адже вдома ніхто не кидає сміття на підлогу, огризки і непотрібні речі. Ми намагаємося зберегти чистоту нашого будинку. Так треба ставитися і до природи, берегти її.
            Шановні Шишачани! Ліс треба поважати. Коли люди вирушають у ліс потрібно не кидати багаття, адже від них може статися велика пожежа. Тоді горять його величезні гектари і це неможливо зупинити. Не треба вбивати тварин, топтати квіти, знищувати пташині гнізда і мурашники. Від таких наших дій природа вмирає і ніколи не відновлюється

Сектор житлово – комунального

господарства, містобудування,