Щороку у третю суботу серпня у світі відзначають Міжнародний день безпритульних тварин. Цьогоріч він припадає на 18 серпня.

Якби тільки люди могли би любити як собаки, світ став би раєм (Джеймс Дуглас)

У 1992 році завдяки пропозиції Міжнародного товариства прав тварин (ISAR) США до міжнародного календаря увійшов Всесвітній день безпритульних (бездомних) тварин.

Американські зоозахисники хотіли розповісти якомога більшій кількості людей про трагічну дійсність притулків, в яких, незважаючи на постійну і активну роботу щодо прилаштування тварин, все ж таки доводиться усипляти тих, яким не можуть знайти господаря. Їхнє починання підтримали зоозахисні організації інших країн.

Цей день – привід звернутися до проблеми бездомних тварин і задля цього по всьому світу проходять просвітницькі та благодійні заходи.

Для нашої держави ця проблема надзвичайно болюча. Не оминула вона і  Шишаччину. Поведінка бездомних тварин непередбачувана і залежить від можливості поїсти та пори року. В один період вони можуть бути лагідними «дворняжками», а в інші – хижими агресивними зграями.

В Україні фіксувалися напади таких тварин на людей, деякі з них приводили до смертельних наслідків. Бездомні тварини часто стають переносниками сказу – небезпечної для людей хвороби.

Регулювання кількості безпритульних тварин є багатогранною проблемою, тому для її вирішення необхідні значні кошти і  комплексний підхід із залученням різних організацій і установ. Відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» безпритульні собаки підлягають вилову та ізоляції в спеціальні притулки. Створювати і утримувати притулок для бездомних тварин  на рівні сільської громади – непосильна ноша. Проте дорогу здолає той, хто іде. Якщо врахувати, що собача пара і кілька її наступних поколінь дають десятки тисяч потомства, то зрозуміло, що кожного дня проблема збільшується як сніжна куля.

Про досвід вирішення проблеми тварин-безхатченків за кордоном та в Україні пропонуємо почитати на сайті Шишацької райдержадміністрації в розділі «Про район. Промисловість та сільське господарство» (за  посиланням http://shyshaky.adm-pl.gov.ua/page/promislovist-ta-silske-gospodarstvo) і запрошуємо до обговорення теми на сторінці райдержадміністрації в мережі Facebook за посиланням https://www.facebook.com/shyshaky.adm/

Буденність Шишаччини нині в тому, що часом ми з острахом оминаємо агресивну собачу спільноту в центрі  селища і зразу виникає думка про бездіяльність органів місцевого самоврядування, комунальників. Вивчивши досвід вирішення проблеми безпритульних тварин, розумієш, що вони помахом руки проблему тварин–безхатченків не вирішать (потрібні кошти, бажання і час). Нині  на рівні селища, села, хай не стовідсотково, та все ж значно вплинути на неї можемо ми, кожен житель громади, усуваючи першопричину. Кожне домогосподарство Шишаччини має по декілька домашніх улюбленців (чи то дітям подарували маленький пухнастий клубочок – і радості не було меж, чи вирішили мати собаку-охоронця двору). Але в якийсь момент виникають проблеми з утриманням або просто набридла тваринка і господарі приймають рішення позбутися  чотириногого друга, вивозять в ліс або до сусіднього села. Тоді стають голодні, худющі,  хворі і вимучені бездомні тварини звичним доповненням вуличного пейзажу населеного пункту. І нікого не цікавить, як мають вижити такі безхатченки. Законодавство не передбачає покарання за те, що людина викине свого вихованця на вулицю, а совість не мучить. Тож саме від кожного з нас, від свідомого ставлення до своєї ролі залежить чи поповняться лави бездомних котів і собак,  в тому числі і через неконтрольоване розмноження домашніх вихованців.

Як варіант часткового вирішення  проблеми є утримання тварин-безхатченків з нашої місцевості у притулках міст, зокрема Харкова. Їхня послуга по вилову і подальшому утриманню коштує 1450 гривень за одну тварину плюс вартість витрат на дорогу в двох напрямках.

На відміну від Всесвітнього дня тварин, який відзначають 4 жовтня і який звертає увагу передовсім на питання захисту всіх тварин, особливо видів, що зникають, День безпритульних тварин безпосередньо стосується наших колишніх улюблених вихованців, нашої уваги саме до тих маленьких друзів, які живуть поруч із нами.

У Всесвітній день безпритульних тварин варто ще раз сказати про те, що всі тварини заслуговують любові та турботи – породисті та «дворняги», здорові й безпорадні, всі без винятку. Подаруйте безпритульній тварині шанс на щасливе життя, заберіть безхатченка з вулиці, не робіть безхатченком свого чотирилапого друга і більшої вдячності та відданості, ніж від нього, годі буде чекати. Тут доречно згадати один відомий вираз: «Порятунок однієї собаки не змінить цей світ... але світ, безсумнівно, зміниться для цієї однієї собаки».

Відділ агропромислового та

економічного розвитку, екології,