Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території

Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території

У червні 2019 року до відділу «Шишацьке бюро правової допомоги» Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася громадянка Ф., яка повідомила, що потрібно встановити факт смерті чоловіка, який помер на тимчасово окупованій території.

Звернувшись до Шишацького районного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області, де отримала відмову у проведенні державної реєстрації смерті, в якій зазначено, що в отриманні свідоцтва про смерть особи, яка померла на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України потрібно подати відповідну заяву до суду. Внаслідок чого отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Працівник Шишацького бюро правової допомоги розповіла клієнтці, що у таких випадках слід звертатися до суду та захищати свої цивільні права та інтереси, відповідно до статті 317 ЦКУ, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Після надання громадянкою Ф. всіх необхідних документів, за її письмовим зверненням, їй було надано безоплатну вторинну правову допомогу, відповідно до наказу Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, як внутрішньо переміщеній особі. Для надання безоплатної вторинної правової допомоги було уповноважено начальника відділу Легейду Вікторію Григорівну. Представник склала позовну заяву про встановлення факту  на тимчасово окупованій території України, яка була подана до Шишацького районного суду Полтавської області 22 липня 2019 року.

Оскільки свідоцтво про смерть було видано органом, який знаходиться на тимчасово окупованій території України, відомості про смерть не внесені до єдиної бази, тому вказане свідоцтво не вважається документом, виданим державним органом України.

За правилами ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Тому державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоровя, де настала смерть, та інших осіб.

Оскільки реєстрація смерті чоловіка в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилася, наявні всі підстави в судовому порядку встановити факт смерті чоловіка, який помер на тимчасово окупованій території.

За таких обставин позовні вимоги підлягали задоволенню.

25 липня 2019 року на користь громадянки Ф. було прийнято рішення, яким встановлено факт смерті на тимчасово окупованій території. 27 серпня 2019 року рішення набрало законної сили.

Нагадаємо, детальну інформацію з питань надання правової допомоги можна отримати у відділі «Шишацьке бюро правової допомоги» за адресою смт. Шишаки, вул. Партизанська, 2, з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 або за тел. (05352) 9-24-13.