111

Нодулярний дерматит — вірусна хвороба ВРХ

Версія для друкуВерсія для друку

Нодулярний дерматит — вірусна хвороба ВРХ, що характеризується лихоманкою, утворенням типових вузликів (горбиків) на шкірі, генералізованим лімфаденітом, набряками підшкірної клітковини, внутрішніх органів та кінцівок, ураженням очей, слизових оболонок травного каналу й дихальних шляхів. Вражає тварин будь-якого віку. Продуктивність корів падає в рази, бугаї можуть ставати тимчасово або перманентно стерильними, інфіковані тільні корови абортують або народжують телят, уражених НД.

До 1980-х років нодулярний дерматит реєструвався в країнах Африканського континенту.
Збудником захворювання є досить стійкий вірус. У зовнішнє середовище вірус потрапляє з відторгнутими шматочками ураженої шкіри, вірусовмісною спермою, слиною, кров’ю.
Джерелом збудника інфекції є хворі, перехворілі та інфіковані тварини. Вірус передається при безпосередньому контакті та через укуси комах.
Через 3-14 діб від моменту зараження в тварин з’являється гарячка, болючість та опухання лімфатичних вузлів, температура тіла до 40, спостерігаються набряки та почервоніння слизових оболонок ротової та носової порожнин, статевих органів, виділення з очей і носа. В ділянках підгруддя, вимені та кінцівок розвиваються набряки, хода стає скованою. Хворі тварини відмовляються від корму, швидко худнуть, знижаються надої. Невдовзі після підвищення температури на шкірі в ділянці голови, шиї, грудей, черева і вимені з’являються від кількох десятків до кількох сотень вузликів діаметром до 0,7 см і висотою до 0,5 см, які з часом некротизуються.
Діагноз ставиться комплексно, з урахуванням клінічних ознак захворювання, патологоанатомічних змін та за результатами лабораторних досліджень шляхом проведення електронної мікроскопії і серологічних досліджень.
Хвороба віднесена до особливо небезпечних хвороб великої рогатої худоби. Нодулярний дерматит спричиняє значні економічні втрати через те, що викликає зниження молочної продуктивності, тимчасову або постійну стерильність биків-плідників, ураження шкіри, а також загибель хворих тварин у наслідок секундарних інфекцій. Специфічні методи лікування не розроблені.

Хворіє велика рогата худоба, вівці, кози та жуйні дикі тварини.
З метою запобігання занесення вірусу нодулярного дерматиту великої рогатої худоби на територію України забороняється :

- увезення великої рогатої худоби з неблагополучних щодо цієї хвороби країн. Всі відправки (переміщення) худоби, диких тварин, репродуктивного матеріалу , продуктів тваринного походження, шкір великої рогатої худоби та буйволів погоджувати з Управілінням Держпродспоживслужби району(області).

Однією із стратегій профілактики цього захворювання є вакцинація сприятливого поголів’я ВРХ. На сьогоднішній день в світі наявна вакцина. Керівництвом Держпродспоживслужби України спільно з представниками компанії-виробника вакцини проти нодулярного дерматиту великої рогатої, обговорено питання щодо можливості постачання її у разі необхідності в Україну в стислі строки та вирішено питання реєстрації вакцин відповідно до чинного законодавства України.

Шишацьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області наполегливо рекомендує всім власникам тварин незалежно від форм власності :
Вивід тварин на пасовище дозволяється після попередньої їх обробки засобами, що забезпечують захист тварин від укусів комах.

При постановці тварин на стійлове утримання після закінчення випасу та перед вигоном на пасовище проводять обов’язковий клінічний огляд тварин та піддають тварин щорічній диспансеризації.

Проводиться профілактична дезінсекція тваринницьких приміщень.
Проводяться заходи, направлені на знищення стаціонарних ареалів мешкання комах – переносників збудника хвороби.

Власники тварин при підозрі захворювання тварин на нодулярний дерматит зобов’язані повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини Шишацького району за тел. 9-15-66, 9-15-72.

 

 

Наверх ↑