ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ ПОЛТАВЩИНИ (оглядова довідка за матеріалами пресита інтернет-ресурсів за липень 2020 року)

Версія для друкуВерсія для друку

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ ПОЛТАВЩИНИ (оглядова довідка за матеріалами пресита інтернет-ресурсів за липень 2020 року)

Письменниця із Полтавщини, уродженка села Гуньки Кременчуцького району Ольга Кийко, втретє стала дипломанткою літературного конкурсу «Коронація слова» у номінації «Романи». Літераторку відзначено за твір «ДемонеЯсвир». Церемонія нагородження 20-го ювілейного конкурсу відбулася онлайн.

10 липня в обласному центрі відбулося чергове засідання Консультативної ради з охорони культурної спадщини при Департаменті культури і туризму Полтавської ОДА.

Полтавська ОДА подала пропозиції до Міністерства культури та інформаційної політики України щодо включення до переліку об’єктів програми «Велике будівництво» на 2021 рік.У межах цієї програми наступного року в Україні планують відновити 100 культурних об’єктів. Полтавщина подала 4 об’єкти, які водночас є пам’ятками, мають соціально-культурне призначення та є туристично привабливими:

- Полтавська обласна філармонія (м. Полтава, вул. Гоголя,10А) – завершення на об’єкті ремонтних робіт, які тривають з 2015 року;

- Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського (м. Полтава, вул. Конституції, 2) – повна реставрація з внутрішнім змістом, наповненням та оновленням;

- садиба та палац Закревських (с. Березова Рудка Пирятинського району) – відновлення та подальшого пристосування як хабу та артпростору;

- садиба, у якій свого часу перебував Тарас Шевченко (с. Вишняки Хорольського району). Це пам’ятка архітектури, зараз там знаходиться геріатричний будинок – об’єкт соціально-культурного призначення.

Із 1 по 31 липня проходить фотоконкурс «Вікі любить Землю», який присвячений пам’яткам природи України. Головна мета конкурсу полягає у тому, щоб створити під вільною ліцензією якомога повнішу базу фотографій пам’яток природи і об’єктів природно-заповідного фонду на території України для ілюстрування Вікіпедії та інших проєктів. Серед надісланих фотографій журі відзначає:10 найкращих фотографій конкурсу та найкращі фотографії у кожному з 27 регіонів України. Результати конкурсу на національному рівні стануть відомі восени цього року. Після чого кращі роботи учасників кожної з країн розглядатиме міжнародне журі. Восени цього року буде визначено переможців міжнародного конкурсу «Вікі любить Землю».

Із 21 липня у Кременчуці стартував загальноміський конкурс «Вишиваний Кременчук», який проводиться в місті до Дня Незалежності України. Конкурс триватиме до 21 серпня. Переможців визначатимуть у дев’яти номінаціях. За результатами інтернет-голосування визначатиметься також переможець глядацьких симпатій. Заявки на конкурс можна подавати із 21 липня до 14 серпня.

В обласному центрі відбулася презентація книги нашого земляка, політика, державного діяча і господарника Олександра Удовіченка «Назустріч вітру». Книга вийшла друком у полтавському видавництві «АСМІ».

В обласному центрі відбулося засідання організаційного комітету із вшанування пам’яті українського державного, військового та політичного діяча, голови Директорії, Головного отамана військ УНР  Симона Петлюри. Провела засідання заступник голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко.Вона наголосила, що в рамках реалізації «Комплексної Програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини в Полтавській області на 2018-2020 роки» заплановано вшанування Симона Петлюри. Є відповідний обласний план заходів, яким передбачено встановлення в Полтаві  пам’ятника  видатному діячу.

 

Пам’ятні дати, фестивалі та свята.З нагоди Дня Військово-Морських сил Збройних сил України у вітринах Кременчуцької міської бібліотеки для дітей розгорнута унікальна виставка із фондів першого всеукраїнського музею в історії однострою. На виставці представлені понад 30 комплектів унікальної форми і спорядження Військово-Морських Сил України, морської охорони, морської піхоти, берегової оборони, медичної служби, книги, керівні документи флоту, штурманські інструменти. Експозицію єдиного в Україні Кременчуцькогомузею історії однострою (форми одягу) поповнила шинель першого командувача Військово-Морських Сил України Бориса Кожина.

Вийшов друком біобібліографічний покажчик «Берегиня українського коду: етнологиня Олена Щербань», приурочений  40-річчю етнографині, доктора історичних наук, господарки етносадиби «Лялина світлиця» (Опішня Зіньківського району), засновниці фестивалю «Борщик у глиняному горщику» Олени Щербань.

З нагоди свята Івана Купала сектор культури та спорту Котелевської РДА цьогоріч вперше провів у онлайн-форматі конкурс «Найкраще фото у купальському віночку».

 

Театрально-концертне життя.   Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені М. В. Гоголя у режимі онлайн провів прем’єрувечора камерної музики «Глибина української душі» від вокалістів театру: заслуженої артистки України Вікторії Ягодки, Геннадія Продайка, Лідії Кретової, Юлії Орлової, Артема Батрака. За роялем була Наталія Зайко. Ведучі – Аліна Синяговська та Олександр Збаразький (Ошибка! Недопустимый объект гиперссылки.). Також артисти театру взяли участь у 13-му фестивалі театрів «Молоко», який проходив одночасно у Одесі та Миколаєві з 3 по 8 липня, і вибороли перше місце за спектакль «Політ над гніздом зозулі» за мотивами роману КенаКізі.

 

Образотворче мистецтво.    20 липня Аркадій Славуцький закінчив свій фотопроєкт «Полтавці» сотою світлиною, яку виставив на своїй сторінці у мережі Фейсбук.

9 липня у Кременчуцькій картинній галереї Наталії Юзефович відкрилася персональна виставка живопису місцевого художника Миколи Тарана «Рідненька земля в пейзажах». Митець представив близько 30 нових творів, написаних переважно за останні два роки.

10 липня у Кременчуцькій художній галереї відкрилася Міжнародна виставка робіт сучасних словацьких художників мистецького об’єднанняARTEM, яка має назву«Мелодії весни». Через карантин відкриття виставки відбулося у закритому форматі; були присутні лише запрошені гості та представники преси. Після відкриття відвідувати виставку можуть усі охочі. Експозиція складається із 69-ти творів 18-ти авторів різних спрямувань і ідей.

Побачили світ чотири дивотворні вироби-килими, виготовлені майстрами з килимарства Решетилівського всеукраїнського центру вишивки та килимарства. Це перші творчі доробки майстрів з часу заснування закладу.

18 липня у Рашівці Гадяцького району відкрилася фотовиставка «Старі фотографії», присвячена творчості непересічного чоловіка, бібліотекаря Миколи Галушки та рашівського фотогуртка, який діяв у Рашівці із 1950-х до кінця 1980-х років. Це вже друга виставка у Рашівці, присвячена Миколі Галушці. Вона діє безтерміново і проходить із дотриманням усіх карантинних вимог.

24-26 липня у Крячківці Пирятинського району відбувся шостий міжнародний кобзарський фестиваль «Древо роду кобзарського». Засновник фестивалю – американець українського походження Юрій Фединський, який оселився на Пирятинщині десять років тому і створив тут «Кобзарський табір». У фестивалі взяли участь представники Київського, Харківського, Львівського, Полтавського кобзарських цехів, гуртів та колективів із України та США.

Національний музей-заповідник українського гончарства (Опішня Зіньківського району) активно працює над створенням нового, унікального, історичного з елементами краєзнавства музейного підрозділу – Музею малобудищанського гончарства (етносело «Гончарія»). Музей знаходиться на території одного із найбільших гончарних осередків опішнянського гончарного району у селі Малі Будища.

 

Бібліотечна справа.   У відділі краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського розгорнуті книжкові виставки: «Під завісою імен (псевдоніми письменників Полтавщини)» та «Приватне листування як джерело з історії Полтавщини».

Бібліотекар Тарасенківськоїсільської бібліотеки Оржицького району Юлія Шаповаленко та громадська організація «Рух «СВАРОГ» провели конкурс дитячих малюнків на тему «Екосвіт очима дітей».Захід був проведений з дотриманням усіх правил карантину (масковий режим, дистанція між дітьми).

 

Музейна справа. 14 липня у залі № 22 Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського відбулося урочисте відкриття виставки «Капелани. Духовний щит України». В експозиції виставки представлені атрибути та історії священників Православної церкви України та Української греко-католицької церкви. Першими відвідувачами стали керівники області, священники, волонтери, громадськість. Виставка діятиме до 15 вересня.

У Полтавському літературно-меморіальному музеї І. П. Котляревського експонується виставка «Духовна Полтава», на якій представлені понад 100 світлин фотохудожника Олександра Розума. Онлайн-презентацію виставки можна переглянути на сторінці музею у Фейсбуці.

У виставковій залі Центру розвитку духовної культури Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішні Зіньківського району експонується виставка творів кераміки Валентини Лобойченко «У полоні опішненських барв», присвячена ювілею мисткині.

12 липня у Гадяцькому історико-краєзнавчому музеї відбулася зустріч із колишнім випускником місцевої школи №1 та СПТУ №7, а нині – генерал-майором, начальником Житомирського військового інституту імені С. П. Короленка, заслуженим діячем науки і техніки України, доктором військових наук, професором Олександром Левченком.

17 липня у Пирятинському краєзнавчому музеї відбулася презентація книги Олександра Рудковського «Пирятинщина в голодні післявоєнні роки ХХ ст.». Також у приміщенні музею розгорнута виставка робіт пирятинської художниці, викладача образотворчого мистецтва міської школи №4 та гуртків Пирятинського ЦДЮТу Оксани Горбань.

Чутівський районний краєзнавчий музей запрошує усіх охочих взяти участь у відтворенні історичних подій Чутівщини під девізом «Мовчазні фотознімки заговорять».

Харківецькому народному літературно-меморіальному музею Архипа Тесленка Лохвицького району виповнилося 50 років.

4 липня у сквері імені Панаса Мирного обласного центру встановили стелу пам’яті жертв Голодоморів 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947 років та додали елементи трьох кованих колосків. Стелу встановили біля першого пам’ятного знаку жертвам Голодомору – каменю в сквері імені Панаса Мирного.

 

Туристична справа.З 30 червня по 6 липня в рамках роботи віртуальної школи сільського зеленого туризму на Полтавщині діяв пілотний освітній проєкт Полтавської облдержадміністрації «Бізнес-інкубатор у сфері сільського зеленого туризму Полтавської області».Протягом п’яти днів учасники взяли участь у практичних заняттях, відвідали садиби сільського зеленого туризму, зокрема, «Старий хутір», «Кантрі хауз» та «Кучерява хата».Завершив навчання віртуальний захист відкорегованих професійними спікерами стартаперами своїх ідей по створенню бізнес-проєктів у сфері сільського зеленого туризму.Серед презентованих проєктів:

- «Розбудова і удосконалення садиби зеленого туризму «Веселковий настрій» – Олена Завора;

- «Велодача» – Анжела Шуканова. Мета проєкту–активний відпочинок на природі у комфортних умовах;

- «Створення інфраструктури велотуризму на території Недогарківської ОТГ» – директор КНП «П’ять перлин Дніпра» Недогарівської сільської ради Анастасія Калініченко. Мета проєкту – розвиток та популяризація велотуризму на території кластеру сільського зеленого туризму «П’ять перлин Дніпра»;

- «Дащенковоweekend». По завершенню захисту проєктів учасники отримали сертифікати.

Департамент культури і туризму Полтавської ОДА в рамках проєкту «Тиждень туристичної організації» продовжує знайомити із маршрутами туристичних організацій. У цьому місяці свої маршрути представили: КП Гадяччина туристична Гадяцької районної ради, ферма «Лісовий равлик» (Полтавський район, с. Терентіївка, вул. Злагоди 7), туристично-інформаційний центр Лубни (проспект Володимирський, 81).

Для усіх охочих займатися зеленим туризмом Департамент культури і туризму Полтавської ОДА запропонував ознайомитися ізкаталогом«Садиби сільського (зеленого) туризму Полтавської області»(http://www.poltavaculture.gov.ua/uk/diialnist/vakansii-3).

Комунальний заклад «Центр охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської обласної ради отримав фінансування по гранту на створення нового українського культурного продукту від державного інвестора культурних індустрій та мистецтва «Український культурний фонд». Реалізація проєкту «Віртуальні мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини»відбуватиметься з 01.06 по 30.10.Ідея проєкту – створення онлайн-платформи з інтерактивною мапою пам’яток археології та історико-культурної спадщини Полтавської області на основі сайту Центру. На мапі користувачі зможуть віртуально пересуватися, подорожувати туристичними маршрутами та знайомитися з історико-культурним надбанням регіону, зокрема, через віртуальні кабінети оцифрованих пам’яток археології. Представлені найбільш цікаві місця у рамках першого турмаршруту «Посульський рубіж Древньої Русі: подорож містами-градами «Київської Русі» – пам’ятки археології місцевого значення: Тарасівське та Чутівське городища. Анонсовано авторський туристичний маршрут «Місцями древніх битв».В рамках проєкту також презентовано новий уніфікований формат публікацій – «Туристичні картки» зінфографікою та описом, які можназберегти для себе на майбутнє, зокрема, туристична картка «Більше, ніж гончарство. Городища та кургани навколо Опішні».

Експедиція історико-культурного заповідника «Більськ» розпочала розкопки в центральній частині поселення на урочищі «Барвінкова гора». Дослідження проходять в рамках реалізації проєкту «Інноваційно-технічне забезпечення туристичних об’єктів древнього міста Гелон».

17-19 липня в рамках підготовки до відзначення 167-ї річниці від дня народження письменника Володимира Короленка проведений третій тематичний велопохід на дачу В. Г. Короленка. Організаторами було сформовано дві групи по 37 велосипедистів, серед яких не тільки представники з Полтави, а й Лохвиці, Лубен, Шишак, а також з Іраку та Тунісу.

На Семенівщині відбувся перший етап презентації проєкту-переможця обласного конкурсу проєктів розвитку територіальних громад «Розвиток туристичної галузі району як суттєвий фактор соціально-економічного розвитку громад».Цей проєкт є результатом співпраці районної та сільських рад Семенівського району.

 

Аматорство. Просвітництво.   У Полтавському міському парку культури та відпочинку «Перемога» створений стінопис із пунктами Декларації відповідальності людини, укладеної видатним українцем Богданом Гаврилишиним. Стінопис нанесений на будинок управління фонтаном у центрі парку. Площа роботи становить 6 на 3,5 м.

Автобусна зупинка на Полтавщині (с. Мачухи) потрапила до німецького альбому про мозаїку, виданого берлінським видавництвом «DOMpublishers». Це вже другий альбом світлин київського фотографа Євгенія Нікіфорова, присвячений радянській модерністській мозаїці.

Вокальний ансамбль старшої групи народного колективу «Валентина»БДЮТу Решетилівської міськради взяв участь у IІ дистанційномуміжнародномубагатожанровому інтернет фестивалі-конкурсі «Самоцвіти – країна безмежних можливостей»(Угорщина) і був нагороджений почесним дипломом І ступеня.

Коновалівський СБК Машівського району відзначив першу річницю від заснування.

 

 

Відбір матеріалу закінчено 03.08.2020 р.

 

 

Матеріал підготувала:                                                

І. О. Коваленко, провідний бібліограф відділу інформації  з  питань  культури та мистецтва

Редактор:

Л. В. Шибітченко, завідувач відділу інформації з питань культури та мистецтва

Відповідальний за випуск:

Н. В. Влезько, заступник директора з наукової роботи

 

 

 

 

 

 

Наверх ↑